Σύντομη ιστορική αναδρομή της ζωής του Πύργου

Ο αιώνας που πέρασε ήταν καθοριστικός για την ανάπτυξη της πόλης και τη μεταμόρφωση της από μικρό οικισμό σε σημαντικό αστικό κέντρο.
Το όνομά της το πήρε από τον πύργο που είχε χτίσει ο Τσερνωτάς (κτηματίας της περιοχής την εποχή της τουρκοκρατίας) στη θέση του Επαρχείου (ένας από τους επτά γήλοφους πάνω στους οποίους έχει κτιστεί η πόλη του Πύργου).
Ο Πύργος στην αρχή του αιώνα είναι η πρωτεύουσα του νομού Ηλείας απ’ το 1899. Ένας δήμος που καταγράφεται ως δήμος Λετρίνων από το 1833 αλλά που καταργήθηκε το 1909 όταν ο νομός πέρασε στην Αχαΐα, για να αποκτήσει οριστικά την αυτονομία του το 1930.

¶γιος Αθανάσιος
Αποψη του Αγίου Αθανασίου Από το παλιό Επαρχείο (εδώ υπήρχε ο πύργος του Τσερνωτά)

Παλιό Δημαρχείο
Πλάτεια Δημαρχείου, Παλιό Δημαρχείο

Η ιστορία του Πύργου και της ευρύτερης περιοχής είναι ταυτόχρονα και ιστορία της σταφίδας. Ο Πύργος με τις περιοχές της Γαστούνης και της Ολυμπίας είχαν τη μεγαλύτερη παραγωγή συγκριτικά με άλλους νομούς. Το λιμάνι του Κατακόλου σύμβαλλε και συμβάλλει τα μέγιστα στο δυναμισμό της πόλης στην κινητικότητα και εξωστρέφειά της μαζί με την εκτεταμένη αμπελοκαλλιέργεια.

Στις πρώτες τρεις δεκαετίες του αιώνα «το σταφιδικό ζήτημα» απασχόλησε όχι μόνο τους ντόπιους κατοίκους αλλά και τις τότε κυβερνήσεις: Συλλαλητήρια, απεργίες, επέμβαση στρατιωτικών και αστυνομικών δυνάμεων…
Στην ανάπτυξη της οικονομίας της πόλης, στις πρώτες δεκαετίες του αιώνα, έχουν συμβάλλει ο σιδηρόδρομος Πύργου -  Κατακόλου, γνωστός και ως «Κολοσούρτης» και οι νέοι κάτοικοι, Γορτύνιοι εργάτες που κατηφορίζουν, επτανήσιοι, κυρίως Ζακυνθινοί και Κεφαλλονίτες, ένας νέος κόσμος που θα αναδυθεί μέσα από την οικονομία του αμπελιού.

Πάτα Εδώ για μια βόλτα με τον  Κολοσούρτη
"Ο Κολοσούρτης"

Έκφραση αυτού του κόσμου είναι η ανάδειξη και η εξέλιξη του αστικού τοπίου. Περίτεχνο Δημαρχείο, νεοκλασική αγορά (έργο του Τσίλλερ), το θέατρο «Απόλλων» από δωρεά του κτηματία Σωκράτη Συλλαϊδόπουλου, νεοκλασικά σπίτια με αγάλματα και επιζωγραφισμένες   οροφές, κρήνες, εκκλησίες σε σχέδια Τσίλλερ π.χ. Aγιος Αθανάσιος, δημοτικό νοσοκομείο που ανεγέρθηκε από τη φιλάνθρωπη πρόθεση του Αθανασίου Μανωλόπουλου αλλά και έντονη πολιτιστική δράση. Καλλιτεχνικοί, λογοτεχνικοί και αθλητικοί σύλλογοι, λέσχες βιενέζικα καφενεία, ωδείο και φιλαρμονική, θεατρικές παραστάσεις και συναυλίες, μαρτυρούν πολιτιστική ανθοφορία. Κορυφαία πολιτιστική γιορτή τα «Ανθεστήρια» στην οποία ο πυργιώτικος λαός περνούσε υπέροχα.

Απόλλων τότε
Το θέατρο "Απόλλων"

Απόλλων Σήμερα
Το θέατρο "Απόλλων" σήμερα

Στον κοσμοπολιτισμό και την πρόοδο του Πύργου συνέβαλε τα μέγιστα ο έντυπος λόγος. Η έκδοση της εφημερίδας «ΠΑΤΡΙΣ» από το Λεωνίδα Βαρουξή, ένα πολυσχιδή και μαχητικό δημοσιογράφο, που είναι από τις αρχαιότερες εφημερίδες της ελληνικής επικράτειας
Ο σύλλογος «ΠΥΡΓΙΩΤΙΚΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ» που ιδρύθηκε στα χρόνια της κατοχής και εξέδιδε το περιοδικό «ΟΔΥΣΣΕΑΣ» με στόχο την πολιτιστική αντίσταση. Μέσα από τις σελίδες του «ΟΔΥΣΣΕΑ» και με τη συνεργασία του Τάκη Σινόπουλου οι νέοι γνωρίζουν τον Ελύτη, το Σεφέρη, τον Καβάφη.

Σημερινό Δημαρχείο του Πύργου
Λάτσειο Δημοτικό Μέγαρο

Η εφημερίδα «ΑΥΓΗ» που εκδόθηκε στις αρχές του 1945 από τον αείμνηστο δημοσιογράφο Αύγουστο Καπογιάννη τον «πρύτανη» των δημοσιογράφων επαρχιακού τύπου όπως τον έχουν αποκαλέσει. Ο έντυπος λόγος διευρύνθηκε με την ίδρυση της εφημερίδας «ΠΡΩΙΝΗ» το 1984.
Σημαντικό επίσης πολιτιστικό γεγονός για την ενημέρωση και ψυχαγωγία των πολιτών αποτέλεσε η ίδρυση του Ραδιοφωνικού Σταθμού από το 1955.
Στην πόλη μας τη δεκαετία του 50 η πολιτιστική ανάπτυξη σημαδεύτηκε από τη μετατροπή της επωνυμίας της βιβλιοθήκης, κατοικία του πνεύματος της πόλης, από Ηλειακή σε Κεντρική Δημόσια βιβλιοθήκη με Διευθυντή τον Τάκη Δόξα.

Οδός Αγοράς

Στις τελευταίες δεκαετίες σημαντικοί σταθμοί για την πόλη είναι η ίδρυση των φιλανθρωπικών ιδρυμάτων «Αγία Φιλοθέη» και «Βασιλείαδα» από το Μητροπολίτη Αθανάσιο. Η ανέγερση του κτιρίου του Διοικητηρίου επί Νομαρχίας Ηρακλή Παπαδόπουλου. Η ανέγερση του Λάτσειου Δημοτικού Μεγάρου, ενός κτιρίου που αποτελεί στολίδι της πόλης μαζί με την αναπαλαίωση και επαναλειτουργία του θεάτρου «Απόλλων» που έγινε με δαπάνες του συμπολίτη μας εφοπλιστή Γιάννη Λάτση.

Παλιές φωτογραφίες της πόλης μας σε μεγένθυση μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ εδώ

Έργο του Τσίλλερ
Η Δημοτική Αγορά όπως σώζεται σήμερα
Οδός Γερμανού