Από τους σιδερένιους Οβελούς στους Φοίνικες και στο Ευρώ

Επόμενη Σελίδα

|

Τα πρώτα νομίσματα . . . και η κατασκευή τους

Θα περάσουν είκοσι σχεδόν αιώνες μέχρι που ένας Ιταλός ταξιδιώτης από την πόλη της Βενετίας, ο Μάρκο Πόλο, επιστρέφοντας από ένα θαυμαστό ταξίδι στη μακρινή Κίνα. αναφέρει για ένα άλλο είδος χρήματος που χρησιμοποιούταν εκεί: Είναι χάρτινο, έχει πάνω του ζωγραφισμένα τα μεταλλικά νομίσματα στα οποία αντιστοιχεί και λόγω του βάρους του οι Κινέζοι το αποκαλούν «ιπτάμενο χρήμỨ. Το χάρτινο αυτό  χαρτονόμισμα είναι φυσικό να εμφανιστεί πρώτα στην Κίνα, που γνωρίζει από παλιά τη χρήση του χαρτιού.
Η ιστορία θέλει τους Ισπανούς να κυκλοφορούν ένα είδος χάρτινου χρήματος στα 1483.

Παρομοίως στην Ολλανδική πόλη του Λέυντεν, που πολιορκείται στα 1574 θα εκδοθεί ένα περίεργο νόμισμα για εσωτερική χρήση όταν οι κάτοικοι δεν έχουν πια άλλο μέταλλο  για να κόψουν ¨νόμισμα¨. Θα χρησιμοποιήσουν το χαρτόνι από τα σκληρά εξώφυλλα Ευαγγελίων και άλλων εκκλησιαστικών βιβλίων, που θα  πάρουν από εκκλησίες της πόλης.
Στα 1690 οι έμποροι του Λονδίνου βρήκαν έναν πρωτότυπο τρόπο για να απλοποιήσουν τις συναλλαγές μεταξύ τους: Κατέθεσαν το χρυσό τους στους χρυσοχόους της πόλης, παίρνοντας αποδείξεις για το κατατεθειμένο μέταλλο. Τις αποδείξεις αυτές τις χρησιμοποιούσαν σαν νόμισμα για τις εμπορικές τους συναλλαγές.

Η πρώτη όμως πραγματική χρήση χαρτονομίσματος γίνεται στη Σουηδία: Το νόμισμα της χώρας αυτής ήταν το χάλκινο σουηδικό Ντάλερ.
Το μειονέκτημα όμως απέναντι στο ασήμι ή χρυσό, που χρησιμοποιούσαν άλλες χώρες, ήταν το μεγάλο μέγεθος του σουηδικού χάλκινου Ντάλερ που το καθιστούσε εξαιρετικά δύσχρηστο.
Για το λόγο αυτό προτάθηκε να αποθηκεύει η Τράπεζα τις χάλκινες πλάκες χαλκού των Ντάλερς δίνοντας στους κατόχους τους χάρτινες αποδείξεις.
Το ίδιο το κράτος έβαλε την προσπάθεια αυτή κάτω από την επίβλεψή του, δημιουργώντας κατά κάποιο τρόπο μια πρώτης μορφής εκδοτική Τράπεζα. Η πρώτη αυτή οργανωμένη προσπάθεια επίσημης έκδοσης και κυκλοφορίας νομίσματος θα αποτύχει γιατί η Τράπεζα θα κυκλοφορήσει πολλές περισσότερες αποδείξεις, χαρτονομίσματα από τα πραγματικά χάλκινα Ντάρλες που έχει αποθηκευμένα.

Άτυχη είναι και μια δεύτερη εκδοτική προσπάθεια στον 18ο αιώνα στη Γαλλία, με την κυκλοφορία χαρτονομίσματος κάτω από τις ευλογίες του επίσημου γαλλικού κράτους
Τα δύο πρώτα εκδοτικά πειράματα απέτυχαν στη γέννηση τους αλλά η χρήση και η ευκολία του χαρτονομίσματος είχε πλέον γίνει γνωστή. Έτσι από τις αρχές του 19ου αιώνα, η χρήση του χαρτονομίσματος θ’ αρχίσει να διαδίδεται ευρέως τόσο στην Ευρώπη, όσο και στην Αμερική. Ο δρόμος για την πλήρη επικράτησή του θα είναι μακρύς, αλλά σχεδόν μέσα σε ελάχιστα χρόνια θα κατορθώσει να εκτοπίσει το γνωστό μεταλλικό νόμισμα και μια ιστορία 2600 περίπου ετών. Το παλιό αυτό νόμισμα θα είναι πια παρελθόν, αποτελώντας συλλεκτικό αντικείμενο ή περιορισμένο μέσο συναλλαγών για μικρές μόνο αξίες.

Προηγούμενη Σελίδα

Επόμενη Σελίδα

5ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου, Πάροδος Λαμπετίου, 27100 Πύργος Ηλείας (τηλ:06210-22932)