Από τους σιδερένιους Οβελούς στους Φοίνικες και στο Ευρώ

Τα πρώτα νομίσματα . . . και η κατασκευή τους

Ένας τρόπος ελέγχου ήταν
η κοπή του νομίσματος

Διαπιστώνει τη γνησιότητα των νομισμάτων με μια διαδικασία που στηρίζεται στις τρεις αισθήσεις του (και η οποία χρησιμοποιείται ως σήμερα στις Τράπεζες): πρώτα παρατηρεί με προσοχή το νόμισμα (όραση), μετά το ψηλαφεί με τα ευαίσθητα δάχτυλά του (αφή) και, τέλος, κρατώντας το στην παλάμη του -για να αισθανθεί το βάρος του- το αφήνει να πέσει σε μια σκληρή επιφάνεια , για να ακούσει τον ήχο (ακοή).

Πολύ αργότερα , τα νομίσματα του Φιλίππου και του Αλεξάνδρου, μέσω των Βαλκανίων και του Δούναβη , ταξίδεψαν προς τα δυτικά και έφτασαν πολύ μακριά. στις περιοχές της Ευρώπης που διασχίζει ο μεγάλος αυτός ποταμός. Εκεί τα γνώρισαν κέλτικοι λαοί, που έκοψαν δικά τους νομίσματα, μιμούμενοι τη νομισματοκοπία των Ελλήνων.
Αξιοσημείωτη αλλαγή στην εικονογράφηση των νομισμάτων παρατηρείται την εποχή του Μ. Αλεξάνδρου και αφορά στη χρησιμοποίηση του πορτρέτου-προσώπου ηγεμόνων - στη μια πλευρά των νομισμάτων. Από το 20 αιώνα π.Χ. με τη σταδιακή επικράτηση των Ρωμαίων, στην κυρίως Ελλάδα κόβονται νομίσματα που έχουν ως παραστάσεις σπουδαία μνημεία και έργα τέχνης, γνωστά ανά το πανελλήνιο. Τα ρωμαϊκά νομίσματα υμνούν το θεοποιημένο αυτοκράτορα και οι παραστάσεις τους απηχούν την ισχύ της κρατικής εξουσίας. Μέχρι και τον 30 αιώνα μ.Χ. το αργυρό δηνάριο ήταν το ισχυρότερο νόμισμα μεταξύ των λαών της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

Από το Μ. Κωνσταντίνο καθιερώνεται ως νόμισμα της αυτοκρατορίας ο χρυσός σόλιδος (σολδίο), που κυριάρχησε στις οικονομικές συναλλαγές περίπου για επτά αιώνες. Παράλληλα κόβονταν και άλλα νομίσματα χρυσά, αργυρά, χάλκινα που όλα έφεραν παραστάσεις του Χριστού, της Θεοτόκου, κάποιου αγίου, αυτοκρατόρων, ενδεικτικές της ιδέας ότι το νόμισμα ήταν υπό την προστασία του Θεού και του αυτοκράτορα.

Με την εξάπλωση των Ενετών και των Φράγκων αρχίζει η κυκλοφορία ποικίλων νομισμάτων στα εδάφη της Βυζαντινής αυτοκρατορίας.

Προηγούμενη Σελίδα

Επόμενη Σελίδα

5ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου, Πάροδος Λαμπετίου, 27100 Πύργος Ηλείας (τηλ:06210-22932)