Από τους σιδερένιους Οβελούς στους Φοίνικες και στο Ευρώ

Επόμενη Σελίδα

|

Τα πρώτα νομίσματα . . . και η κατασκευή τους

Σήμερα οι αρχαιολόγοι πιστεύουν ότι τα πρώτα νομίσματα, δηλαδή κομμάτια μετάλλου ζυγισμένα και ελεγμένα, με τη γνωστή σε μας μορφή κέρματος, φτιάχτηκαν στις ακτές της ελληνικής Ιωνίας στη Μικρά Ασία και συγκεκριμένα στη Λυδία τον 7ο αιώνα  π.Χ. Οι Λυδοί πρώτοι χρησιμοποίησαν σαν χρήμα βόλους από ήλεκτρο, κράμα χρυσού και αργύρου που βρίσκονται στην άμμο του Πακτωλού ποταμού. Καράβια, έντομα, φυτά, αλλά και πλάσματα φανταστικά αποτέλεσαν τις πρώτες παραστάσεις αυτών των νομισμάτων .

Στις αρχές του 2ου αιώνα , εμφανίζονται στα νομίσματα οι πρώτες παραστάσεις συμβόλων από τις διάφορες πόλεις: η φώκια στα νομίσματα της Φώκαιας , το ψάρι θίννος στα νομίσματα της Κυζίκου, το λιοντάρι σ’ εκείνα του βασιλείου της Λυδίας.
Οι νέες τάσεις δεν αργούν να διασχίσουν το Αιγαίο. Στην Αίγινα θα εμφανισθούν τα πρώτα νομίσματα που απεικονίζουν τη θαλάσσια χελώνα. Στη Κόρινθο μικρά άλογα, τους πώλους, ενώ η Αθήνα την προστάτιδά της, τη θεά Αθηνά.
Από εκεί η χρήση του θα εξαπλωθεί σ’ όλη την Ελλάδα, αλλά και σ’ όλο τον τότε πολιτισμένο κόσμο, αποτελώντας για αιώνες το βασικό μέσο εμπορικής συναλλαγής.

Στην αρχαία Ελλάδα, ιδίως σε περιόδους πολέμου, οι θησαυροί των πόλεων φυλάσσονταν στα ιερά της Δήλου, των Δελφών και της Ολυμπίας, ώστε να μην κινδυνεύουν από τις εχθροπραξίες. Για τη φύλαξη των περιουσιών των πολιτών άρχισαν από νωρίς να μεριμνούν κάποιοι συμπολίτες τους, οι αργυραμοιβοί, οι οποίοι φύλασσαν προσωρινά τα χρήματα που τους εμπιστεύονταν οι πελάτες τους. Όταν, μάλιστα, τους τα ζητούσαν πίσω, εκείνοι τα επέστρεφαν μαζί με ένα επιπλέον ποσό, τον τόκο. Οι αργυραμοιβοί, οι πρόδρομοι των σημερινών τραπεζιτών, στην αρχαία Αθήνα ήταν πρόσωπα σεβαστά. Τα τραπέζια που χρησιμοποιούσαν για να συναλλάσσονται με τους πελάτες τους έδωσαν το όνομά τους στις σημερινές Τράπεζες.

Το κείμενο μιας μαρμάρινης στήλης του 4ου π.Χ. αιώνα, που βρέθηκε στην Αγορά της Αθήνας το 1970, αναφέρεται στον ποιοτικό έλεγχο των ασημένιων αττικών νομισμάτων. Σύμφωνα με αυτό, ένας δημόσιος λειτουργός, ο δοκιμαστής, ελέγχει κάθε αττικό ή ξένο αργυρό νόμισμα που φθάνει στην πόλη , καθισμένος ανάμεσα στις τράπεζες των συναλλαγών.

Προηγούμενη Σελίδα

Επόμενη Σελίδα

5ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου, Πάροδος Λαμπετίου, 27100 Πύργος Ηλείας (τηλ:06210-22932)